8 грудня депутати Київради перейменували ще 32 вулиці, назви яких були пов’язані з Росією та радянським минулим
- Автор допису: Український інститут національної пам'яті
📍Бульвар Дружби народів тепер має ім'я одного із засновників українського війська Миколи Міхновського.
Микола Міхновський народився у селі Турівка, нині це Київська область. Юрист, політичний та громадський діяч, публіцист. Просував ідею державної незалежності й соборності України. Був організатором перших військових формувань Української Народної Республіки. Виступав за створення національної армії – «могутньої своєї мілітарної сили, без якої не можна й помислити про здобуття повної волі України».
У Києві з'явилися також вулиці на честь військових, які загинули в російсько-українській війні.
📍Колишня Суворова стала вулицею Героя України Сергія Котенка – полковника, командира батальйону «Вінницькі скіфи». Сергій був родом із міста Гайсина на Вінниччині. Закінчив Кам'янець-Подільське вище військове інженерне командне училище. Прослужив в армії 22 роки. Очолював Гайсинську районну державну адміністрацію, але через війну у 2015-му повернувся на військову службу. Загинув 9 березня 2022 року під Запоріжжям.
📍Іменем льотчика Геннадія Матуляка названа колишня вулиця Генерала Авдєєнка у Святошинському районі. Підполковник Матуляк родом із Миколаївщини. Служив у 299-й бригаді тактичної авіації. 25 лютого 2022 року знищив колону ворожої техніки біля Гостомеля на Київщині. Вступив у бій із російським винищувачем, був підбитий. Відвів літак якомога далі від населених пунктів. У нього влучила друга ракета. Герой України посмертно.
📍Вулиця Степана Чобану – так тепер називається вулиця Алексухіна. У 2015 льотчик-винищувач майор Степан Чобану через російську агресію повернувся з пенсії на військову службу. Виконував бойові чергування, навчав молодих льотчиків. 24 лютого 2022 вивів літак з-під російського ракетного удару. 28 лютого його Су-27 вступив у повітряний бій над Кропивницьким, відволікаючи на себе ворожу авіацію від решти українських літаків. Загинув, атакований ракетами.
📍У столиці тепер є вулиця Івана Дзюби – літературознавця, громадського діяча, дисидента радянських часів, академіка.
У вересні 1965-го Іван Дзюба разом з В'ячеславом Чорноволом та Василем Стусом після прем'єрного перегляду «Тіней забутих предків» у кінотеатрі «Україна» закликав до протестів через арешти творчої інтелігенції. Того ж року написав статтю «Інтернаціоналізм чи русифікація?», у якій наголошував, що радянський інтернаціоналізм означає русифікацію. За неї 1973 року Дзюбу засудили до п'яти років ув'язнення і п'яти років заслання. Через погіршення здоров’я просив помилування, яке задовольнили.
Був міністром культури незалежної України. Помер Іван Дзюба вві сні 22 лютого цього року.
📍Вулиця Достоєвського стала вулицею Енді Воргола – американського художника українського походження. Його батьки — русини, вихідці з карпатського лемківського села Микова, нині це територія Словаччини. При народженні його звали Андрій Варгола. Енді був представником попарту – художнього напряму, що виник у 1950-х і був пов'язаний з масовою культурою, комерцією. Черпав натхнення з реклами, кіно, коміксів та полиць супермаркетів. Писав портрети відомих людей, як Мерилін Монро та Елвіс Преслі. Воргол – один із найдорожчих художників XX століття, його великоформатні роботи забирають з аукціону за 60–80 мільйонів доларів.
📍Вулиця, що досі мала ім'я ідеолога комуністичної партії Чехословаччини Юліуса Фучика, перейменована на честь чеського письменника-фантаста, журналіста Карела Чапека. Номінант Нобелівської премії з літератури 1936 року, засновник і перший голова Чехословацького Пен-клубу. Чапек ввів у літературу слово «робот».
Загалом у столиці переназвали 237 міських об’єктів. Перелік усіх перейменованих 8 грудня вулиць та провулків Києва.