15 грудня вшановуємо жертв «Грецької операції» НКВД, у межах якої радянська влада масово репресувала представників…
- Автор допису: Український інститут національної пам'яті
Внаслідок цієї «операції» арештували понад 20 тисяч греків. 93 відсотка арештованих розстріляли. За оцінкою дослідника Івана Джухи, в Україні жертвами стали від 7,6 тисячі до 9,4 тисячі представників грецької громади. Переважно це були чоловіки до 50 років. Більшість – греки Приазов’я.
Формально «Грецька операція» розпочалася 11 грудня 1937 року з директиви народного комісара внутрішніх справ Миколи Єжова, в якій ішлося про необхідність ліквідувати «широку мережу грецьких націоналістичних, шпигунсько-диверсійних, повстанських, шкідницьких організацій, кінцевою метою яких є ліквідація радянської влади в місцях компактного проживання греків на території Радянського Союзу та встановлення буржуазної держави фашистського типу».
Однак перші арешти розпочалися 15 грудня 1937-го.
Репресії представників грецьких громад відбувалися в Грузії, Азербайджані, Криму, а також на Кубані й Одещині. Однак наймасштабніше «Грецьку операцію» проводили в сучасній Донецькій області. Найбільше греків мешкало у Маріуполі та навколишніх селах. Їхніх предків переселила туди ще Катерина ІІ наприкінці XVIII століття (детальніше писали про це тут ).
Першочерговим завданням сталінських спецслужб була ліквідація грецької інтелігенції. Тому першими арештували учителів, викладачів, інженерів, лікарів тощо. Одночасно з арештами людей радянська влада ліквідувала мережу грецьких шкіл та друкарень. Закрили також редакцію газети «Колехтивістис», а її головного редактора та зачинателя румейської (кримсько-грецької) літератури Георгія Костоправа розстріляли (на ілюстрації внизу – фрагмент памʼятника Георгію Костоправу у його рідному селі Малоянисоль на Донеччині).
Ліквідували й Маріупольський грецький педагогічний технікум, а більшість його викладацького складу розстріляли в перші тижні терору проти грецької громади.
Молох репресій не жалів нікого. Трагічний приклад цього – історія інженера Костянтина Челпана, головного конструктора машинобудування на Харківському паровозобудівному заводі. У 1935 році він отримав орден Леніна за створення двигуна для танка Т-34, а вже 1937-го після тортур у харківській в’язниці Челпана розстріляли як члена «грецької контрреволюційної організації».
«Грецька операція» НКВД – ще один приклад, що комуністичний режим СРСР був людиноненависницьким у своїй суті. Його врешті потрібно визнати таким і засудити всім світом.