Святий мученику Партенію, молися за нас

2 жовтня 2022 року в монастирі отців василіян у Жовкві відзначили свято покровителя монастиря та міста Жовкви святого Партенія, мученика ІІІ століття, мощі якого зберігаються в монастирському храмі Пресвятого Серця Христового. Святкування традиційно відбуваються в неділю після Воздвиження Чесного й Животворящого Хреста Господнього.

За звичаєм, до святкування віряни готуються духовною відновою, реколекціями, які цьогоріч тривали від 29 вересня до 1 жовтня і які провів о. Павло Долішній, ЧСВВ. З цієї нагоди мощі святого виносяться з власного престолу й встановлюються в центрі храму для вшанування. На завершення реколекцій 1 жовтня ввечері відбулась молитовна процесія з мощами святого Партенія вулицями Жовкви в супроводі духового оркестру, а після того чування в храмі.

У неділю, 2 жовтня, святкування розпочалися урочистою утренею, яку відслужив о. Епіфаній Гнатів, ЧСВВ. Центральною частиною урочистостей стала Архиєрейська Божественна літургія, яку очолив владика Петро Лоза, єпископ помічник Сокальсько-Жовківської єпархії. Йому співслужили отці: Йоан Школик, ЧСВВ, протоігумен провінції Найсвятішого Спасителя, Веніямин Чернега, ЧСВВ, провінційний вікарій провінції Найсвятішого Спасителя, Августин Стрижик, ЧСВВ, настоятель Жовківського монастиря, Терентій Довганюк, ЧСВВ, провідник «Апостольства молитви», Ярослав Петруха, декан Жовківський, Ігор Паламар, парох села Рата, Володимир Маланюк, ЧСВВ, ігумен Крехівського монастиря та вчитель новиків, Марко Максимів, ЧСВВ, настоятель Володимирського монастиря, Іван Майкович, ЧСВВ, Анастасій Панькевич, настоятель Луцького монастиря — із парафіянами та численне духовенство.

У проповіді владика Петро зазначив, що мученик Партеній віддав своє життя, щоб свідчити Христове Євангеліє. Якщо ми хочемо жити, маємо вірити у вічні істини, завдяки яким існує світ і ми у ньому, доручитися Богові, джерелу всякого добра й сили. Церква є провідницею для суспільства. Наші міста заповнювались церквами, завдяки вірі мучеників діялися чуда. Своєю вірою Партеній, який не хотів поклонитися ідолам, мамоні, а сповідував Христа як особу й Спасителя, також сповідував християнські принципи життя. Нам даний у спадщину мученик Партеній, не тільки його мощі, а й свідчення живої віри, яку передали апостоли. Якщо ми не будемо свідчити цих істин миру, любові, терпеливості, вирозумілості, марно житимемо на цьому світі. Сьогодні заносимо молитви до Бога через святого Партенія словами, якими молився митрополит Андрей: «Боже, дай нам любові до нашого народу, дай мудрості молитви й мудрості терпеливості, щоб могти свідчити про Христа». Святий Партеній нас провадить до кращого життя, щоб ми прийняли його науку разом з мучениками перших віків християнства й переслідуваної Церкви.

На завершення ігумен Жовківського монастиря о. Августин подякував владиці, священнослужителям, хорові, жертводавцям та всім присутнім за спільну молитву.

Монастир у Жовкві віддавна був осередком молитви й науки, центром «Апостольства молитви» та велелюдних паломництв. Найбільша святиня монастиря — мощі святого мученика Партенія. Мощі святого зберігалися понад 1000 років у римських катакомбах на кладовищі святого Калікста. У 1665 році Папа Олександр VІІ передав мощі австрійському цісарю Леопольду І до Відня, де вони зберігалися в монастирі святої Клари. У 1784 році стараннями о. Єроніма Стрілецького, ЧСВВ, цісар Йосиф І дозволив перевезти мощі святого мученика Партенія до василіянського монастиря в Жовкві, де вони перебувають зараз.

Повідомила Філомена Сало, Жовква

Джерело