Новий сайт про Троїцький василіянський монастир у Вільнюсі. Наукові дослідження

20 вересня 2022 року відбулася презентація вебсайту «Жива історична спадщина Великого князівства Литовського. Про уніатів, василіян і Вільнюський ансамбль Пресвятої Трійці», над яким працювала спільна українсько-литовська група дослідників. Проєкт було реалізовано історичним факультетом Вільнюського університету, а також Центром релігійної культури імені Ігоря Скочиляса, програмою «Київське християнство» та гуманітарним факультетом УКУ.

Презентацію модерував декан гуманітарного факультету УКУ д-р Андрій Ясіновський.

Панорама міста Вільнюса початку XVII ст. Поряд з іншими святинями міста здіймається й силует ансамблю Пресвятої Трійці (на правому боці панорами, № 18)

З вітальними словами до присутніх звернулися: декан історичного факультету Вільнюського університету д-р Лорета Скурвидайте, декан гуманітарного факультету УКУ д-р Андрій Ясіновський, ігумен Вільнюського Святотроїцького василіянського монастиря Миколай (Козелківський).

Після вітальних та подячних слів сайт презентували його наукові редактори: д-р Сальвіюс Кулявічюс (Вільнюський університет) та д-р Іван Альмес (УКУ).

Сайт покликаний знайомити ширшу спільноту з живою греко-католицькою спадщиною Великого князівства Литовського. Тексти сайту написані литовською, англійською та українською мовами. Вебсайт став першим цифровим науково-популярним проєктом програми «Київське християнство». Онлайн-сторінка містить верифіковану інформацію та посилання на джерела, що не шкодить науково-популярному викладу.

На сайті опубліковано 36 текстів, які написали 19 авторів, з них — 9 українських дослідників, зокрема опубліковано науково-популярні статті проф. Ігоря Скочиляса, проф. Вадима Ададурова, проф. Тетяни Гошко, проф. Леоніда Тимошенка, д-ра Тараса Шманька, д-ра Олега Духа, д-ра Володимира Мороза, д-ра Івана Альмеса та о. докторанта Єроніма Гріма, ЧСВВ.

Під час презентації було представлено сторінку сайту, його структуру, згадано авторів, їхні тексти, перекладачів, редакторів та ІТ-фахівців.

Після представлення було обговорено перспективи та висловлено ідею про подальшу співпрацю історичного факультету Вільнюського університету й УКУ, запропоновано технічне вдосконалення сайту та додавання до нього нових можливостей, текстів і доповнення структури.

Відома громадська діячка, захисниця культурної спадщини Литви та промотор проєкту з боку литовського уряду Діана Варнайте висловила вдячність і заохотила до подальшої міжнародної співпраці Литви та України.

Особливу подяку презентанти склали п. Василю Капкану, який забезпечував синхронний переклад з української на литовську й навпаки.

Адреса сайту: http://www.uniateheritage.if.vu.lt

Новий сайт про Троїцький василіянський монастир у Вільнюсі. Наукові дослідження

Джерело