Захист докторської дисертації про варшавських греко-католиків

13 жовтня 2022 року у Варшаві, в Інституті історії науки ім. Людвіка і Александра Біркенмаєрів Польської академії наук, відбувся захист докторської дисертації польського історика магістра Міхала Станіслава Ясінського на тему «Варшавські уніяти в 1721–1945 роках. Культурний образ спільноти» (Unici warszawscy w latach 1721–1945. Kulturowy obraz społeczności). Працю написано під керуванням докторки габілітованої, професорки Йоанни Шіллер-Валіцької, рецензенти – д-р габіліт., проф. Вітольд Колбук та д-р габіліт. Губерт Лашкевич.

Предмет дослідження – діяльність монастиря отців василіян у Варшаві, довкола якого в зазначений період функціонувало духовне життя уніятів Польщі, а від 1930 року – галицьких греко-католиків. Попри віддаленість від основних центрів греко-католицизму (Вільнюса, Берестя, Полоцька, Львова) варшавський монастир фактично був каналом зв’язку Василіянського Чину з державними (уряд) і церковними (апостольська нунціатура) структурами в столиці Речі Посполитої, згодом Польської Республіки, водночас слугував душпастирським осередком для нечисленної, але дуже неоднорідної еміграції, а пізніше й студентства.

Загальний обсяг праці становить 600 сторінок, половина з яких – основний текст у п’ятьох розділах, решта – додатки (цінні біографічні довідки про духовенство, пов’язане з обителлю і храмом, як василіян, так і світського унійного духовенства, а в 1876–1917 роках – православного; списки настоятелів і парохів; урядові документи, пов’язані з монастирем і парафією; інвентарі та бібліографія (архівні джерела й література). Завершує працю додаток із цінними рідкісними світлинами. Рецензенти високо оцінили дослідження, особливо значну за обсягом джерельну базу (а це документи із 44 польських і закордонних архівів, музеїв і бібліотек) і список опрацьованої літератури. Очікуємо на публікацію дисертації доктора Міхала Ясінського у вигляді монографії.

Міхал Станіслав Ясінський (Michał Stanisław Jasiński) здобув магістерські ступені в Інституті прикладної лінгвістики (2008) та в Інституті східноєвропейських студій (2015) у Варшавському університеті. Одна зі сфер зацікавлення – духовна й культурна спадщина Свято-Успенського монастиря і храму у Варшаві у василіянський та православний періоди його існування. Цій тематиці присвячено другу магістерську працю й докторську дисертацію науковця, статті та доповіді на конференціях, зокрема на конференції, присвяченій 400-літньому Ювілею Василіянського Чину, що проходила у Львові 14–17 вересня 2017 року.

Повідомив: о. Єронім Грім, ЧСВВ

Джерело