​​#ПатрониЗСУ 22 серпня 2019 року 456-й бригаді транспортної авіації присвоєно ім’я Героя України, підполковника Дмитра Майбороди.

​​#ПатрониЗСУ

22 серпня 2019 року 456-й бригаді транспортної авіації присвоєно ім’я Героя України, підполковника Дмитра Майбороди.

Дмитро Майборода народився 1980 року у Вінниці. У 2001-му закінчив Харківський інститут льотчиків – нині Харківський національний університет повітряних сил імені Івана Кожедуба.

💭 «Літати починав на планері в селищі Сутиски поблизу Вінниці. Далі був Харківський університет повітряних сил. Але в ті роки льотчиків перепрофілювали для наземних спеціальностей, бо через нестачу пального не було вильотів. Він понад усе мріяв літати, а доля весь час його відводила від польотів», ­­­­– так про Дмитра розповідала в інтерв’ю його мати Тетяна.

Після навчання Дмитро Майборода служив у 456-й окремій бригаді військово-транспортної авіації Повітряних сил Збройних сил України, яка дислокується біля Вінниці. Обіймав посаду начальника служби безпеки польотів.

💭 «Дмитро належав до тих, кого запам’ятовуєш навіть після кількох хвилин спілкування: він був зразком порядності, гідності та сумлінного ставлення до справи. У відвертих розмовах не раз казав, що небо –­ це його життя. Всі завдання виконував ретельно, навіть педантично. Ніколи не соромився звернутись за додатковими роз’ясненнями», – згадував інструктор Вінницького авіаційно-спортивного клубу Павло Хараберюш.

З початку російсько-української війни майор Майборода був командиром екіпажу літака АН-26. З травня по липень 2014 року здійснив 35 вильотів. Його екіпаж евакуйовував поранених та хворих українських воїнів, доставляв гуманітарні вантажі, озброєння, матеріально-технічні засоби у зону бойових дій.

14 липня 2014-го під час другого за день вильоту в зону антитерористичної операції екіпаж Ан-26 мав десантувати на парашутах воду й продукти в підрозділи Сухопутних військ, які були відрізані від основних сил і перебували в оточенні в Краснодонському (місто Краснодон із 2016 року має назву Сорокине ) районі Луганщини. Приблизно за 5 кілометрів від російського кордону літак атакувала, ймовірно, керована ракета типу «повітря – повітря».

«Мали скинути воду та сухпайки оточеним українським військовим. На висоті 6,5 тисяч метрів готувалися скидати вантаж. А тоді в лівий двигун літака потрапила керована ракета», –­ розповідав бортмеханік Сергій Гребенєв.

Командир екіпажу Дмитро Майборода разом із помічником майором Дмитром Шкарбуном до останнього намагалися втримати літак, щоб він не зірвався у штопор. Побратимам наказали залишити борт. З восьми осіб­ вижили шестеро. Обидва пілоти загинули, ціною власного життя відвели літак від села Давидо-Микільське. Інші члени екіпажу понад добу виходили ворожим тилом до безпечного місця, згодом їх евакуювали на підконтрольну Україні територію.

«Дмитро Майборода став першокласним льотчиком. Він навчив літати інших», – говорив Сергій Гребенєв.

4 грудня 2014 року Дмитро Майборода отримав звання Героя України та орден «Золота Зірка» посмертно. У 2015-му міністр оборони України надав льотчику звання підполковника посмертно.

На фасаді школи № 26 у Вінниці на честь Героя, випускника навчального закладу, відкрили меморіальну дошку. 14 липня 2015 року на військовому аеродромі 456-ї бригади транспортної авіації відкрили пам'ятний комплекс, присвячений Дмитру Майбороді та Дмитру Шкарбуну. В серпні того ж року в музеї Повітряних сил у Вінниці відкрили погруддя Костянтина Могилка (вінничанин, льотчик першого класу, загинув у червні 2014 року на Донеччині) та Дмитра Майбороди. Ім’ям останнього названо літак Ан-26 з бортовим номером 35, а в рідній Вінниці на його честь назвали вулицю.


Джерело