Добрі справи потребують добрих людей
Сучасна людина шукає за якістю та прагне певного ладу, цілости, які виявляються в якісних прикладах реалізації певних добрих справ. Відтак добрі справи можуть чинити лише люди, які докладають до цього відповідних зусиль і турботи. Прикладом таких добрих справ є литовсько-українська співпраця та взаємообмін на релігійному, культурному й науковому рівнях, які останні три десятки років відбувалися за сприяння отців Василян у Вільнюсі, а особливо завдяки невтомним зусиллям пані докторки Алдони Васіляускєне.
Різноманітні заходи, наукові проєкти, конференції, семінари й інші акції не лише були реалізовані з ініціативи пані Алдони, а й за її невтомної турботи та опіки зібрані й представлені в наукових і популярних збірниках та виданнях. Прикладом титанічної праці пані докторки А. Васіляускєне є праця «ЛИТВА – УКРАЇНА: релігія, наука, культура в діяльності вільнюських ченців-василіян». Наукова студія. 2021, 1112 c.
Монографія містить 27 статей, що висвітлюють напрями та результати діяльности ченців Чину Св. Василія Великого за останні 15 років у Литві.
Читач довідається, що містечко Базіліонай в Шяуляйському районі – єдина місцевість у світі, що має ім’я ченців василіян. У місцевій школі зібрано багато матеріалу на тему україністики. Також для когось стане новиною, що перша у світі міжнародна науково-практична конференція, присвячена Чину Св. Василія Великого, відбулася в Литві.
Протягом 2001–2017 років у Литві та в Україні було організовано й успішно проведено 12 конференцій, присвячених Чину Св. Василія Великого.
За результатами конференцій і з ініціативи президента «Асоціації істориків Литви, України» др.А.Васіляускєне були підписані договори співпраці між Шяуляйським університетом та Інститутом філософсько-богословських студій імені митрополита Йосифа Велямина Рутського та Львівським національним університетом ім. Івана Франка.
Важливо підкреслити: статті др. А. Васіляускєне в періодиці, що висвітлювали безпосередні зустрічі ченців василіян із пересічними людьми, учнями, науковцями, дали відчутні результати – греко-католики в Литві стали більше відомі широкій громадськості.
Зібрані в монографії «Литва – Україна: релігія, наука, культура в діяльності вільнюських ченців-василіян» статті пані докторки А. Васіляускєне мають велику вагу для подальшого комплексного дослідження діяльности василіян у Литві.
о. др. Павло Кречун, ЧСВВ