#DOVIDKA.INFO: Зв’язок та пошук інформації
Сусідські чати: як ділитись інформацією безпечно
Під час війни через напружене безпекове становище в країні українці стали більше обмінюватись інформацією в групових чатах месенджерів та соцмереж. Бути на зв’язку із сусідами в сьогоднішніх реаліях – потрібно. Це питання безпеки, поінформованості та підтримки одне одного. Однак важливо робити це правильно – щоб не нашкодити собі та іншим. Ось поради, як зробити чат вашого будинку безпечним і водночас корисним:
Для попередження потрапляння чутливої інформації до рук ворога, не публікуйте та не поширюйте такі дані в групах месенджерів. Якщо ви є адміністратором чату, встановіть відповідні правила та попередьте учасників про важливість їх дотримання.
Проте залишайтесь розсудливими. Дивні або невідомі звуки, які почув хтось із сусідів – допустима тема для обговорення. Адже домові чати існують для вирішення побутових проблем, а такі питання можуть бути пов’язані з аварійними ситуаціями у будинку.
Поради щодо гігієни спілкування в групових чатах від Rakuten Viber:
Призначте модераторів групового чату та домовтеся про правила спілкування. Зафіксуйте, які теми обговорюються у групі, проговоріть, що заборонено спам. Ці правила зручно прикріпити зверху чату, аби всі їх бачили й пам’ятали про них.
Не переходьте на особистості. Під час переписки ми не зчитуємо емоції співрозмовника повною мірою, тож образити людину та зіпсувати відносини набагато простіше.
Не пересилайте новини та повідомлення із тривожною інформацією, не перевіривши їх в офіційних каналах чи у медіа. Це базове правило інформаційної гігієни, і воно вбереже вас та всіх учасників чату від зайвих нервувань.
Групові чати будинків – не найвдаліше місце для емоційного обговорення життєвих питань. Намагайтеся зосередитися на головному, конструктивно обговорюйте ті питання, що стосуються теми чату. Інакше учасники сприйматимуть чат як місце негативу і виключатимуть сповіщення, а отже, пропускатимуть важливе.
Шукайте інформацію у чатах самостійно, перш ніж перепитати всіх учасників. Наприклад, інформацію про провайдерів інтернету, які працюють під час відключення світла, учасники могли обговорювати раніше, тож варто пошукати її в месенджері перед тим, як іще раз перепитувати в чаті.
Закріплюйте важливі повідомлення зверху чату: наприклад, графіки відключення світла, правила спілкування, важливі номери телефонів аварійних служб – так її буде зручно знаходити.
Інструкцію розробив Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформації спільно з Rakuten Viber. До розробки рекомендацій долучились медіаексперти – авторка проєкту «НотаЄнота» Альона Романюк та голова Незалежної медіапрофспілки України Сергій Штурхецький.
Як бути на зв’язку та отримувати інформацію
Мобільний зв’язок у надзвичайній ситуації може бути відсутній. Якщо він буде, але слабким, можна використовувати полегшені версії багатьох додатків (Facebook Lite, Messenger Lite, Google Go, Google Maps Go). Вони потребують менше місця, працюють швидше навіть за умови гіршого доступу до Інтернету.
Також варто встановити на смартфон додаток з мапами, які не потребують мережі. Наприклад, mapy.cz, чи увімкнути відповідну функцію на Google Maps. Зверніть увагу, що додатки не завантажують автоматично потрібні карти — ви маєте зробити це самостійно і заздалегідь.
Розгляньте можливість придбати запасний кнопковий телефон. Він може працювати довше, ніж смартфон, якщо використовувати його лише для розмов.
Офлайн месенджери: коли немає інтернету та мобільного зв’язку
За відсутності мобільного зв’язку внаслідок ушкоджень мережі чи довготривалої відсутності електрики ми радимо користуватись національним роумінгом. Цю послугу надають усі українські оператори. Як під’єднатись – читайте тут.
А за одночасної недоступності інтернету або мобільної мережі вийти на зв’язок з рідними або сусідами можуть допомогти офлайн-месенджери.
За даними Центру Національного спротиву такі застосунки мають певні ризики для мешканців населених пунктів, що тимчасово перебувають в окупації. Через це наявність на телефоні такого месенджера може викликати додаткові питання з боку окупантів і створити для людини небезпеку.
В умовах війни цей варіант може бути допоміжним під час безпосередніх бойових дій чи вуличних акцій.
Особливість використання офлайн месенджерів у тому, що вони працюють через Bluetooth, Wi-Fi тa мережу смартфонів з такими ж встановленими додатками. Радіус дії цих месенджерів приблизно 100 метрів.
Звертаємо вашу увагу, що скачування цих додатків в Україні ще не є масовим, тому державні органи поки не дали офіційних висновків щодо безпечності їх використання та не гарантують конфіденційності.
Тож користуватись офлайн месенджерами радимо лише за крайньої потреби, коли це для вас єдиний спосіб вийти на зв‘язок.
Якщо ви все ж вирішили встановити офлайн-месенджер, нагадуємо, що завантажувати додатки потрібно тільки з офіційних сайтів або магазинів – AppStore та GooglePlay.
Які офлайн месенджери існують?
Автономний месенджер для спілкування Bridgefy
Доступність: безкоштовно
Де скачати? Лінк для IOS – тут, лінк для Android – тут.
Як працює? Через Bluetooth-зв’язок і тільки для зв’язку з користувачами, які теж встановили цей додаток.
Радіус дії: 100 метрів довкола вас.
Доступні режими:
Безпека даних: усі повідомлення, відправлені між двома користувачами чи в групі, захищені. Щоб користуватися застосунком, вам не обов’язково мати обліковий запис у додатку чи ділитися своїм номером телефону. Однак перевірка номера телефону може прискорити виявлення потрібних вам користувачів.
Звернуть увагу, що функція “Трансляція” не захищає зміст ваших повідомлень і надсилає його всім, у кого є додаток Bridjefy у доступному довкола вас радіусі (100 м).
Briar
Доступність: Безкоштовно, але тільки для Android
Де скачати? Лінк для Android – тут.
Як працює? Через Bluetooth або WiFi-зв’язок і тільки для зв’язку з користувачами, які теж встановили цей додаток.
Радіус дії: 10 м. довкола вас, однак якщо ви далі, застосунок “запам’ятає” повідомлення й надішле його користувачу, коли ви знов опинитеся в радіусі досяжності.
Доступні режими:
Безпека даних: працює без перевірки номера телефону. Достатньо ввести своє ім’я (або вигаданий логін) і встановити пароль. За цим логіном вас шукатимуть інші користувачі.
Застосунки-рації: Two Way: Walkie Talkie або Walkie Talkie Communication
Доступність: безкоштовно
Де скачати? Лінк на завантаження Two Way: Walkie Talkie для IOS – тут, лінк для Android – тут, лінк на завантаження Walkie Talkie Communication для IOS – тут, лінк для Android – тут.
Як працюють? Як традиційна рація, без необхідності підключення до мережі. Ви можете обрати номер каналу чи місцезнаходження на карті в додатку й поговорити з тим, хто перебуває на тому ж каналі.
Радіус дії: 60-100 метрів довкола вас.
Доступні режими: один режим голосового зв’язку. Просто натисніть кнопку “Talk” на головному екрані й почніть говорити. Відпустіть її – і ви почуєте, як говорять інші. Те ж саме має зробити ваш співрозмовник.
Безпека даних: не вимагає вводити номер телефону чи будь-які дані. Водночас відсутнє шифрування повідомлень і вас почують усі, хто перебуває на тому ж каналі, куди ви повідомляєте щось.
До речі, рації – ще один спосіб мати зв’язок, коли немає мобільної мережі та інтернету. Як ними користуватись, читайте тут.
Як використовувати рації
В умовах відсутності мобільного зв’язку телефон може замінити рація. Комплект цих пристроїв у родині варто використати, щоб домовлятися одне з одним, коли потрібно буде самостійно переміститися в безпечне місце.
Сучасні рації прості у використанні, можуть мати вбудований FM-приймач. Радимо підготувати запасний акумулятор.
Не варто вмикати рацію на передачу сигналу на частотах поліції чи інших служб: це заважатиме їх роботі.
Зв’язок в окупації
Бути зі зв’язком на окупованих територіях – часто питання не просто безпеки, а й виживання. Розповідаємо, як подбати, щоб у вас був мобільний зв’язок, інтернет та телебачення.
Мобільний зв’язок і телефони
- Якщо український мобільний зв’язок не зник повністю, але мережа вашого оператора недоступна, спробуйте підключитися до інших українських мобільних операторів за допомогою національного роумінгу. Цю послугу надають усі українські оператори. Як під’єднатися, читайте тут.
- За можливості не користуйтеся російськими SIM-картками. Якщо купувати SIM-карту все-таки доводиться, спробуйте отримати її без паспорта, щоб не передавати окупантам своїх персональних даних.
- Російські спецслужби мають доступ до мереж російських операторів, тому користуватися зв’язком російських мобільних операторів треба максимально обережно. По телефону говоріть тільки про буденні нейтральні речі та уникайте тем, які можуть нашкодити вам і вашим близьким: не обговорюйте місць дислокації чи руху окупаційних військ, окупаційної влади тощо. Краще взагалі мінімізувати розмови з використанням мобільного зв’язку та користуватися месенджерами з відкритим кодом і наскрізним шифруванням передавання даних.
- Не зберігайте в телефоні небезпечної для вас інформації. Видаляйте з пам’яті пристрою весь контент, який може нашкодити вам у разі затримання окупантами: листування, фото, відео, завантажені файли. Ви можете зробити це вручну (не забудьте очистити кошик) або за допомогою програм, які безповоротно знищують файли.
Ще один варіант – скинути систему телефона до заводських налаштувань. У такому разі з пристрою будуть видалені абсолютно всі дані та файли без можливості відновлення. Для цього:
Якщо у вас Android: зайдіть у Налаштування > оберіть Загальне керування > натисніть Скидання > натисніть Скинути до заводських налаштувань (назви меню можуть дещо відрізнятися залежно від моделі телефону).
Якщо у вас iOS: оберіть Параметри > Загальні > Перенести чи скинути iPhone > Стерти весь вміст і налаштування.
Та майте на увазі, що повністю порожній телефон також може викликати підозри в окупантів.
- Прискіпливо оцініть, які з застосунків вашого телефона чи підписки в месенджерах та соцмережах можуть викликати підозру в окупантів і позбудьтеся їх.
- Обов’язково використовуйте вбудовані засоби блокування телефону (пароль, графічний ключ, відбиток тощо), щоб ускладнити стороннім доступ до нього в разі втрати.
- Забороніть доступ до геолокації.
- Якщо є можливість, знайдіть старий працездатний телефон, який ви зможете віддати на вимогу окупантів.
Інтернет
- За можливості використовуйте VPN-сервіси (особливо, якщо ваш інтернет-провайдер підключений до російської мережі). VPN-сервіси дають можливість уникати відстеження, користуватися ресурсами, доступ до яких заборонено, відвідувати заблоковані сайти. Зараз окупанти блокують багато таких сервісів, тому потрібно шукати ті, які все ще працюють. Зважайте також на те, що наявність VPN-сервісів на пристрої може викликати підозру в окупантів.
- Якщо у вас український інтернет-провайдер, намагайтеся спілкуватися з усіма через Wi-Fi. Телефонуйте в месенджерах. Як їх безпечно налаштувати, читайте тут.
- Використовуйте надійні паролі до всіх облікових записів (як це зробити, читайте тут), встановіть двофакторну аутентифікацію.
- Не зберігайте на комп’ютерах і ноутбуках та видаляйте з пам’яті всю інформацію, яка може нашкодити вам у разі затримання окупантами: листування, фото, відео, завантажені файли. Після видалення файлів не забудьте очистити кошик.
- Не під’єднуйтеся до невідомих відкритих Wi-Fi-мереж або інших пристроїв, які «роздають» інтернет.
- Якщо користуєтеся соцмережами, приберіть з налаштувань усю особисту інформацію (номер телефону, дату народження, місце проживання, місце роботи тощо). Не публікуйте на своїх сторінках контенту, який може викликати негатив в окупантів. Де можливо, залиште доступ до вашої сторінки тільки для тих, кому довіряєте.
Радіо та телебачення
Від початку війни українське телебачення розкодоване на супутнику й безкоштовне. Сигнал можна зловити супутниковим чи вбудованим у телевізор приймачем.
Шукайте українські канали за такими параметрами:
Супутник Astra 4A (4.8°E). Частоти та поляризація 11766 H, 12130 V, 12437 V.
Супутник Amos 3 (4.0°W). Частоти та поляризація 11140 H, 11175 H.
Важливо! Деякі поради, залежно від умов та ситуації в окупованих населених пунктах, можуть не працювати. Враховуйте оперативну обстановку та піклуйтеся перш за все про власну безпеку.
Як захиститись від дезінформації
Дотримуйтесь наступних порад:
Поширюйте інформацію лише з перевірених джерел. Достовірна інформація від державних органів — на їхніх офіційних сторінках у соцмережах чи каналах Суспільного мовлення (UA:Перший, колишній УТ-1).
Не вірте повідомленням про припинення боротьби з боку української армії. Така інформація — типовий прийом для деморалізації населення. Ви маєте пам’ятати, що в разі ворожої агресії українські силовики неухильно чинитимуть опір.
Якщо перервався інтернет-зв’язок або сторінки державних органів недоступні, звертайтесь по інформацію до Суспільного мовлення: телеканал UA:Перший та UA:Українське радіо. Налаштуйте радіоприймач на частоту свого міста заздалегідь, дізнатись частоту мовлення можна на сайті nrcu.gov.ua/maps. Якщо маєте стаціонарну радіоточку, користуйтеся нею.
Не поширюйте інформацію про переміщення українських військ. Ви можете нашкодити тим, хто захищає вас.
Не вірте повідомленням про умисні обстріли мирного населення, нібито вчинені українськими військовими. Таким чином агресор намагається підірвати вашу довіру до захисників.
Не діліться неперевіреною інформацією про перебіг бойових дій. Такі дані мають лише органи безпеки та оборони України. Інформація з будь-яких інших джерел чи приватних сторінок у соцмережах може не відповідати дійсності.
Перевіряйте патріотичні на вигляд, але сумнівні за змістом повідомлення та заклики. Агресор може прикриватись гаслами й українською символікою.