Сьогодні ми провели важливу конференцію, присвячену екологічній безпеці – восьмому пункту Формули миру Президента України Володимира Зеленського
- Автор допису: Керівник Офісу Президента України
Українську сторону представили Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук, Генеральний прокурор Андрій Костін та мій радник Олександр Бевз. Під час свого виступу я наголосив на безпрецедентних екологічних збитках, завданих Україні російською агресією. Величезні площі земель заміновані, забруднені ґрунтові води, знищена третина лісів, а пошкодження заповідників та Каховської дамби мають катастрофічні наслідки для довкілля.
Через цю війну Україна стала однією з найбільш замінованих країн світу – площа уражених територій вдвічі перевищує Австрію. Це створює загрозу не тільки для наших громадян, але й для глобальної продовольчої безпеки, адже Україна є важливим гравцем на світовому ринку харчових продуктів.
Я закликав міжнародну спільноту до активної співпраці для подолання цих викликів та розробки механізмів відповідальності за завдану шкоду довкіллю. Захист природи повинен стати ключовою частиною політики безпеки, і ми маємо працювати над ефективними планами реагування на екологічні загрози. Екологічна безпека має бути невід'ємним елементом справедливого і стійкого миру.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що війна Росії спричинила масштабне руйнування екосистеми, забруднення навколишнього середовища та втрату біорізноманіття. Збитки, завдані екології України, вже оцінюються в 65 мільярдів доларів, і їх відновлення триватиме десятиліттями.
Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо запевнив, що його країна непохитно підтримує Україну, зокрема через участь у робочих групах і коаліціях. Він засудив агресію Росії та її порушення зобов'язань як постійного члена Ради Безпеки ООН щодо збереження миру та безпеки.
Генеральний прокурор Андрій Костін наголосив, що в Україні порушено 222 кримінальні справи за фактом завдання шкоди довкіллю, що охоплюють тисячі екологічних воєнних злочинів, включно із злочинами екоциду. Критично важливо притягнути Росію до відповідальності за ці злочини.
Міністр клімату та навколишнього середовища Фінляндії Кай Мюккянен підкреслив, що відшкодування екологічних збитків має стати питанням глобальної справедливості, а також наголосив на важливості міжнародного визнання екологічних воєнних злочинів.
Ця конференція стала шостою з серії заходів, які проводяться в рамках першого Саміту миру. Кожен такий захід завершується ухваленням Спільного комюніке, яке відображає основні досягнення та напрацювання. Учасники конференції схвалили текст чергового комюніке, яке стане важливою частиною підготовки до другого Саміту миру. Після завершення всіх конференцій на основі десяти пунктів Формули миру будуть сформовані пропозиції для подальших кроків у досягненні справедливого, стійкого та всеосяжного миру.