Нова євангелізація

Нова євангелізація

Дорогі брати і сестри!

Говорячи про нову євангелізацію, маємо пам’ятати одну базову річ: євангелізація не буває новою чи давньою. Вона та сама, що й понад дві тисячі років тому: «Так нехай світить перед людьми ваше світло, щоб вони, бачивши ваші добрі вчинки, прославляли вашого Отця, що на небі» (Мт. 5:16). А от методи донесення Доброї новини змінюються з плином часу. Тож у терміні «нова євангелізація», як бачимо, для зручности пропущено одну ланку (про яку, однак, не можемо забувати) – нові методи євангелізації, нові способи євангелізації.

Проповідувати Добру новину – це головне завдання, що його дав Ісус апостолам перед Своїм вознесінням. У який спосіб проповідувати, апостоли загалом мали визначити самі. Іти від міста до міста і від села до села, розповідаючи людям про Христа; зцілювати хворих; творити милостиню; молитися за навернення ближніх; прийняти мучеництво за віру; просто праведно жити. Способів поширювати християнське вчення є багато, бо життя багатогранне. І життя не стоїть на місці. З появою нових способів передавати інформацію виникають нові можливості для поширення Слова Божого.

Добру новину намагалися заглушитти в усі часи. Ісус проповідував – книжники та фарисеї заперечували. Апостоли проповідували – язичники всіляко перешкоджали. Коли з винайденням друкарства сталася інформаційна революція і через доступність книжок можна було донести Боже Слово до тисяч і мільйонів людей, – зло також не сиділо на місці: з’явилося море антихристиянської, безбожницької літератури. Поява цифрових технологій, зокрема Інтернету, дала людству унікальну можливість – не просто доносити інформацію (знання) до мільйонів людей (книгам це також під силу), а робити це практично миттєво. Церква не може ігнорувати такої можливости для поширення християнського вчення. Хоч би з тої причини, що Інтернет подає людям багато темної та руйнівної інформації. Для противаги злу в Інтернеті має бути багато християнського контенту. Християнські блоги, християнські сторінки в соцмережах, християнські чати, онлайн-Літургії, християнські фільми тощо. Тож поняття «нова євангелізація» якраз і передбачає використання нових технологій для проповідування християнських істин.

У цьому числі «Місіонаря», дорогі читачі, ви знайдете інтерв’ю із сестрою йосафаткою Климентією Луків, яка була натхненницею та керівницею проєкту української версії всесвітньо відомого фільму американського католицького єпископа Роберта Баррона «Католицизм», що є, на думку фахівців, шедевром медіамистецтва. Маємо чудовий приклад нової євангелізації, завдяки якому мільйони українців отримали змогу зміцнити свою віру завдяки талановитому твору.

І хоч, повторюю, база залишається незмінною («Ваші вчинки можуть бути єдиною проповіддю, яку сьогодні почують деякі люди» – св. Франциск), засяг охоплення інформацією сьогодні вражає. Саме завдяки Інтернету тисячі й мільйони людей довідалися про подвиг українських греко-католицьких священників, монахів-редемптористів Богдана Гелети та Івана Левицького, що служили на парафії УГКЦ в Бердянську, перебули жахіття російського полону, але не зрадили католицької віри та України; про мученицьку смерть священника ПЦУ, настоятеля храму Всіх святих землі Української в Колончаку, що на Херсонщині, якого російські окупанти розстріляли, та про багато інших випадків свідчення християнської віри. Воістину, кров мучеників – насіння християн. І теперішній інформаційний вітер розносить це насіння по всій планеті. Маємо надію, що воно знайде благодатний ґрунт. Саме завдяки новітнім технологіям щодня чуємо слово підтримки від нашого церковного проводу: «Деворог нищить, мимаємо силу будувати! Деворог хоче нас роз’єднати іпосіяти внаших серцях сумніви, Христова Церква проповідує віру вжиття івитирає сльози своєму народові» (Блаженніший Святослав).

Максим Рильський писав колись: «нове життя нового прагне слова». Перефразовуючи, можемо сказати: нове життя вічного прагне Слова. І Господь дає нові можливості донести Його Слово до мільйонів сердець. Служімо Йому.

Ієромонах Христофор ГАНИНЕЦЬ ЧСВВ,
головний редактор

Джерело