Катастрофічні повені та зміна клімату: WWF-Україна закликає до відновлення водно-болотних угідь

Катастрофічні повені та зміна клімату: WWF-Україна закликає до відновлення водно-болотних угідь

Через зміну клімату екстремальні погодні явища, такі як повені та посухи, стають більш інтенсивними, непередбачуваними та руйнівними. 

Сильні зливи охопили південь та схід Іспанії, спричинивши повені та масштабні руйнування. Це вже не перший катастрофічний паводок у цьому році. У вересні десятки тисяч людей були змушені покинути свої домівки через небезпечні природні явища, які охопили великі території Австрії, Чехії, Польщі та Румунії після кількох днів зливових опадів. Також цього літа тисячі людей постраждали через затоплення на півдні Німеччини.

Експерти Всесвітнього фонду природи Україна (WWF-Україна) наголошують: через зміни клімату екстремальні погодні явища, такі як повені та посухи, стають дедалі частішими та руйнівними. Основними факторами є підвищення температур, виснаження ґрунтів, антропогенний вплив на ландшафт та втрата природних бар’єрів, як-от лісів і водно-болотних угідь.

Повені та посухи — два боки однієї медалі 

Чому так відбувається?

Зміна клімату спричиняє різку зміну стихійних природних явищ, яку ми вже можемо відчути: затяжні періоди без дощів (посухи) змінюються раптовими повенями — і навпаки. Ці явища ставлять під загрозу здоров’я та добробут мільйонів людей, несуть економічні збитки, руйнують природні екосистеми та призводять до втрати біорізноманіття.  

Основні фактори цього процесу включають:

  • Глобальне потепління призводить до зміни клімату (погодних умов) в багатьох регіонах планети. Наприклад, в періоди, коли випадає багато опадів за короткий час, можуть виникати повені. Однак після таких періодів сильних дощів можуть наступати тривалі посухи. Опади стають нерегулярними через нерівномірний розподіл вологи. Такі різкі зміни можуть відбуватися навіть у межах одного регіону.
  • Своєю чергою це призводить до зміни в природних екосистемах. Підвищення температури спричиняє посилене випаровування вологи з ґрунту та рослин, що призводить до посухи. Під час тривалих посух земля стає сухою і твердою. Тому коли нарешті випадає дощ, водні та прилеглі до них екосистеми погано поглинають воду, що спричиняє повені. 
  • Що необхідно робити вже зараз, щоб попередити негативний вплив повеней та посух?

  • Відновлювати та зберігати природні екосистеми. Зокрема, водно-болотні угіддя,  які є природними резервуарами води й здатні зменшувати наслідки як посух, так і повеней.
  • Раціонально управляти водними ресурсами. Наприклад, використовувати більш інноваційні технології для зрошення. Або збирати та зберігати дощову воду в регіонах, де часто трапляються посухи.
  • Впроваджувати систему попередження та прогнозування екстремальних погодних умов, особливо у містах. Планувати міста з урахуванням зеленої інфраструктури.
  • Активно долучатися до міжнародної співпраціта створення національних і регіональних стратегій адаптації до зміни клімату.
  • WWF-Україна підкреслює: одним з найбільш ефективних рішень у питанні зменшення руйнівних наслідків повеней та посух — є збереження і відновлення водно-болотних угідь. 

    Які функції виконують водно-болотні угіддя та заплави? 

  • Боротьбі зі зміною клімату. Водно-болотні угіддя, які покривають лише 1% поверхні Землі, зберігають понад 20% всього вуглецю, що поглинається екосистемами в усьому світі. Вони допомагають зменшити кількість парникових газів в атмосфері.
  • Захисті від екстремальних погодних явищ. Вони діють як природні губки поглинають надлишкову воду під час дощів і паводків, запобігаючи руйнівним наслідкам повеней. Під час посушливих періодів вони поступово вивільняють накопичену вологу, захищаючи від посух.
  • Збереженні біорізноманіття. Водно-болотні угіддя – це справжні оази життя на нашій планеті. Вони є домівкою для безлічі видів птахів, рослин і тварин, багатьох з яких ми можемо зустріти лише тут.
  • Очищенні води. Однією із найважливіших функцій водно-болотних угідь є очищення води. Вони діють як природний фільтр, поглинаючи забруднювачі, важкі метали та надлишкові поживні речовини. Це допомагає запобігти забрудненню річок, озер і підземних вод. Крім того, вони поглинають пестициди та добрива, які потрапляють у воду з полів, зменшуючи шкоду, завдану хімічними речовинами.
  • Сьогодні як ніколи важливо відновлювати та зберігати водно-болотні угіддя, оскільки вони є незамінними для пом’якшення наслідків зміни клімату, очищення води та захисту від все частіших екстремальних погодних явищ, таких як повені та посухи. 

    Джерело: WWF

    Джерело