Віталій Бунечко: На Житомирщині відбувся форум «Практичний досвід розбудови сучасної системи управління побутовими відходами в Україні»
Сьогодні, 26 листопада, на Житомирщині відбувся форум «Практичний досвід розбудови сучасної системи управління побутовими відходами в Україні».
Участь у заході взяли начальник Житомирської ОВА Віталій Бунечко, перший заступник голови обласної ради Олег Дзюбенко, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Семенець, Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування ОлегБондаренко, представники місцевої влади, бізнесу та природоохоронних організацій.
Зокрема учасники форуму обговорили практичні напрацювання щодо поводження з побутовими відходами на території Житомирської області та в Україні.
“Ефективна робота в цій царині є одним з найважливіших завдань громад та центральної влади. Руйнування, які принесла на нашу землю росія лише погіршують цю ситуацію. Наразі внаслідок обстрілів лише на Житомирщині вже сформувалося щонайменше 1500 тонн будівельного сміття після розбору завалів”, — зауважив Віталій Бунечко.
Загалом щороку в області накопичується близько 400 тисяч тонн відходів, значна частина яких осідає на сміттєзвалищах, які несуть загрозу забруднення підземних вод, утворення звалищного газу та збільшення ризику розповсюдження інфекційних хвороб.
У 2023 році Україна зробила важливий крок для розв’язання цієї проблеми. Прийняття Закону «Про управління відходами» запустило масштабну реформу. На основі цього закону Житомирська обласна державна адміністрація розробила Регіональний план управління відходами до 2030 року. План передбачає значне скорочення кількості полігонів побутових відходів до шести, а також ліквідацію існуючих сміттєзвалищ через їх рекультивацію.
Важливим кроком на цьому шляху стало будівництво і запуск в експлуатацію у 2024 році в Житомирі сучасного заводу з переробки побутових відходів. Підприємство, створене спільно з хорватськими партнерами, може сортувати 10 видів вторинної сировини та переробляти близько 85% відходів. Це суттєво зменшує навантаження на полігон, площа якого вже сягає 22 гектарів.
Разом з тим, додаткові інвестиції в розвиток інфраструктури для переробки відходів — це не лише про екологічну відповідальність, а й про економічний розвиток. Будівництво подібних заводів у Бердичеві, Коростені та Звягелі стане запорукою успішного управління відходами в масштабах області, стимулюватиме розвиток бізнесів, пов’язаних з переробкою вторсировини.
“На Житомирщині має працювати ефективна система управління відходами, яка відповідатиме сучасним викликам і стандартам. А впровадження нових технологій, інвестиційна підтримка та співпраця між владою, бізнесом і суспільством допоможуть нам змінити ситуацію на краще”, — підкреслив Віталій Бунечко.