9 грудня відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією
Щорічно 9 грудня з ініціативи Організації Об’єднаних Націй відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією.
Конвенція ООН проти корупції була підписана 9 грудня 2003 року у мексиканському м. Меріда, де відбулася політична конференція.
Цей міжнародний договір передбачає заходи із запобігання корупції, покарання винних, а також механізми міжнародної співпраці в боротьбі з нею. Він зобов’язує держави-члени проводити політику протидії корупції, схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи боротьби з цим явищем.
Після ратифікації 30 країнами, Конвенція набула чинності як міжнародний правовий документ, обов’язковий до виконання її сторонами, в грудні 2005 року. Україна ратифікувала Конвенцію 18 жовтня 2006 року.
Документ зобов’язує країни, які підписали його, встановлювати відповідальність за корупцію за законом. Корупція – поняття глобальне й міждисциплінарне, а саме явище корупції впливає на всі сфери життя суспільства – від знецінення освіти та моральних принципів до сповільнення економічного розвитку та підриву демократичних процесів.
В Україні запобігання та протидії корупції регулюються відповідним базовим Законом "Про запобігання корупції", який розміщений на сайті Верховної Ради України.
Цей Закон визначає основні засади запобігання і протидії корупції в публічній і приватній сферах суспільних відносин, відшкодування завданої внаслідок вчинення корупційних правопорушень збитків, шкоди, поновлення порушених прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав чи інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до Закону, під терміном "корупція" розуміється – використання особою наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей з метою:
Подолати корупцію можливо тільки завдяки консолідації всього суспільства та налагодження системи протидії.