«Блаженний Миколай Чарнецький – добрий приклад і свідок віри» – владика Володимир
«Сьогодні маємо чергову нагоду та можливість приглянутися ближче до постаті блаженного Миколая Чарнецького. Ми зібралися у стіп його святих мощей тут, у Львові, у храмі святого Йосафата. А думкою линемо у село Семаківці, де рівно 140 років тому, 14 грудня 1884 р., народився майбутній владика Миколай в простій та побожній багатодітній селянській сім’ї Олександра й Парасковії. Із дев’яти дітей Миколай був найстаршим», – такими словами розпочав владика Володимир слово проповіді під час Божественної Літургії з нагоди завершення його ювілейного року блаженного священномученика Миколая Чарнецького.
Сумний святий – сумнівній святий
Розповідаючи про блаженного Миколая Чарнецького, владика пояснив різницю між святістю та релігійним фанатизмом, а також спростовував міф про святого як сумну людину.
«Дехто має стереотип, що святі – це такі сумні, строгі люди, – зауважив владика. – Ні, сумний святий якраз є сумнівний святий. Є небезпека так званого «декоративного» християнства, забарвленого забобонністю чи виключно якоюсь традицією без закорінення в життєдайний ґрунт.
Святість не є релігійним фанатизмом, а робить нас якраз нормальними людьми.
Святі є нам дуже близькі, навіть якщо вони не завжди були зауважені за свого життя. Але вони не менше жили в Божій присутності, Бог не менше обдаровував їх своєю любов’ю. Йдеться також про тих, які відійшли до вічності з наших родин, наших батьків, друзів, а також багато тих, імена яких невідомі, які десь в історії чи в сьогодення посвятили своє життя на служіння ближнім. Бачимо, як Бог дуже цікавиться людським життям, щоб воно було вдале для кожної людини.
Це важливо усвідомити під час війни, посеред буднів, серед наших розчарувань».
Сучасні новомученики – дуже рідні нам люди
Звертаючись думкою до сучасних новомучеників, владика Володимир наголосив, що вони не чужі нам, не далекі нам, а навпаки – дуже близькі і рідні, бо походять з наших міст і сіл, бо ходили тими самими нашими стежками.
Також владика пригадав слова Папи в день їх беатифікації про те, що ці 28 мучеників є лише представниками багатьох невідомих нам героїв: «Ці наші брати і сестри є відомими представниками величезної кількості невідомих героїв – чоловіків і жінок, одружених і неодружених, священиків і богопосвячених осіб, молодих і старших, які протягом 20 століття протистояли переслідуванню, смерті, насильству, щоб тільки не відректися своєї віри».
Блаженний Миколай Чарнецький – добрий приклад віри
Повертаючись до постаті Миколая Чарнецького, владика Володимир наголосив на тому, що блаженний найперше старався послужити людям, через що пережив різного роду терпіння. Він робив це свідомо і добровільно, не чекаючи на визнання. «Він, напевно, не був свідомий того, що згодом про нього знатиме ввесь світ. А його сьогодні знає цілий світ, особливо там, де служіння несуть редемптористи,» – наголосив владика.
Сучасні свідки віри серед нас
Роздумуючи над сучасними християнами, які сьогодні у світі помирають за віру, владика сказав про ще один вид мучеництва людей, які є свідками віри – ті, які ідуть проти течії суспільства, залишаться моральними людьми, мають час для інших, що є дуже нелегко. Вони є добрими прикладами для інших, бо дають дуже добре свідоцтво віри – наголосив владика. «Тому нам треба святих лікарів, вчителів, батьків, урядовців, – наголосив владика. – Мученик чи свята людина живе лише певний відрізок життя на землі, а вічність біля Бога, і ми всі повинні цього прагнути».