Григорій Гуртовий народився у селі Корніївка Запорізької області в сім’ї хліборобів

Григорій Гуртовий народився у селі Корніївка Запорізької області в сім’ї хліборобів

Григорій Гуртовий народився у селі Корніївка Запорізької області в сім’ї хліборобів. Будучи дитиною спочатку пережив Голодомор, а потім і німецьку окупацію. У липні 1942 року разом із сестрою потрапив у німецький концтабір «Флоссенбюрг», де пробув аж до звільнення табору в 1945.

В січні 1947 року Григорій Гуртовий приїхав на Волинь у містечко Торчин, де проживав його брат. Тут влаштувався працювати в районну газету, проте вже в 1953 року Григорія звільнили з роботи через донос-наклеп. Після шести місяців ведення слідства жодних доказів не було знайдено, а тому справу було закрито, роботу повернено.

Збираючи інформацію для газети, здійснив сотні походів волинськими селами, під час яких цікавився історичними пам’ятками минулого Волині. Вже тоді він поступово почав збирати власну колекцію, а в 1960 році Григорій Гуртовий відкрив перший в області музей на громадських засадах. Через два роки вдалося отримати нове приміщення з п’ятьма залами, де музей перебував до 2004 року. Григорій Гуртовий провів тисячі різноманітних екскурсій для місцевих жителів, учнів школи, гостей з різних країн світу. У 2009 році на Першому Всеукраїнському конкурсі на кращий громадський музей оновлений Торчинський музей посів перше місце у номінації «Історія рідного краю».

У 1967 році Гуртовий закінчив історичний факультет сучасного Волинського національного університету імені Лесі Українки. Паралельно з цим почав працювати вчителем суспільствознавства, історії і малювання. Для своїх учнів Гуртовий постійно організовував краєзнавчі походи по пошуку майбутніх експонатів.

Григорій Гуртовий був членом Національної спілки краєзнавців України, активним учасником багатьох краєзнавчих конференцій, написав кілька сотень науково-публіцистичних краєзнавчих статей. За життя він видав десять книг, серед яких відомі праці «Волинь – край козацький», «Торчин – передзвін віків», «Волинський Ружин і гетьмани Ружинські», «Білосток з найдавніших часів. Краєзнавчі нариси» та інші.

1 вересня 2012 року Григорій Гуртовий відійшов у вічність, похований у містечку Торчин. З 2013 року Торчинський музей носить ім’я Григорія Олександровича Гуртового, а в 2024 році в місті на честь нього також була названа вулиця.

Джерело