Світ пережив перший рік з температурою, яка на 1,5°C перевищила доіндустріальний рівень
У п’ятницю, 10 січня, Служба зміни клімату Європейського Союзу Copernicus (C3S) підтвердила, що у 2024 році температура на планеті вперше перевищила критичну межу у 1,5°C порівняно з доіндустріальним періодом. Директор Copernicus Кардо Буонтемпо підкреслив, що кожен місяць 2024 року виявився найтеплішим або другим у рейтингу найтепліших за всю історію спостережень.
За його словами, середня температура у світі перевищила на 1,6°C показники 1850-1900 років, а останні десять років стали найспекотнішими в історії. Крім того, зміна клімату призвела до зростання частоти катастрофічних явищ, зокрема лісових пожеж.
Хоча зміна клімату впливає на життя людей по всьому світу, політична воля для вирішення цієї проблеми в ряді країн почала зменшуватися. Комісар ЄС з питань клімату Вопке Хукстра підкреслив, що перевищення температури на 1,5°C вимагає термінових дій. «Це надзвичайно складно, в дуже складних геополітичних умовах, але у нас немає альтернативи», – наголосив він.
За словами Чуквумерідже Окереке, професора кліматичного управління Британського університету Брістоля, межа у 1,5°C має стати «грубим пробудженням для ключових політичних гравців, щоб вони почали діяти разом».
За оцінками кліматологів, 2024 рік відзначився також рекордним рівнем CO2 – понад 422 частини на мільйон в атмосфері. Британське метеорологічне бюро прогнозує, що у 2025 році температура знову може виявитися надзвичайно високою, але наразі підвищення викликане натуральними явищами, такими як Ель-Ніньо.
Джерело: Еспресо