Трамп вдруге виводить США з Паризької кліматичної угоди
Президент Дональд Трамп вдруге в історії вивів Сполучені Штати з Паризької кліматичної угоди.
Про це повідомили на сайті Білого дому.
Як пише Reuters, цей крок ставить США в один ряд з Іраном, Лівією та Єменом — єдиними країнами, які залишаються поза угодою 2015 року, що передбачає обмеження глобального потепління до 1,5°C (2,7°F) порівняно з доіндустріальним рівнем для запобігання найгіршим наслідкам кліматичних змін.
Цей крок відображає скептичне ставлення Трампа до глобального потепління, яке він називав “обманом”, і узгоджується з його ширшою програмою зі зняття регуляцій для нафтовидобувних і газових компаній США з метою максимізації їхнього виробництва.
Трамп підписав указ про вихід з угоди перед тисячами прихильників у Capital One Arena у Вашингтоні.
“Я негайно виходжу з несправедливого, одностороннього шахрайства Паризької кліматичної угоди. Сполучені Штати не будуть саботувати свої власні індустрії, поки Китай безкарно забруднює довкілля”, — заявив Трамп.
Попри цей крок, Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш впевнений, що міста, штати та бізнеси США продовжуватимуть демонструвати лідерство у низьковуглецевому розвитку, який створює якісні робочі місця, йдеться у заяві його представника.
“США мають залишатися лідером з питань навколишнього середовища. Колективні зусилля в рамках Паризької угоди принесли результати, але нам потрібно рухатися далі та швидше”, — зазначила представниця ООН Флоренсія Сото Ніно.
США мають офіційно повідомити Гутерреша про вихід з угоди, і за її умовами це набуде чинності через рік.
Другий вихід США з угоди
Трамп також вивів США з Паризької угоди під час свого першого президентського терміну, хоча цей процес тривав роки і був негайно скасований президентом Джо Байденом у 2021 році. Цього разу вихід може зайняти менше часу — лише рік, оскільки Трамп більше не обмежений початковими трирічними зобов’язаннями.
Цей вихід, імовірно, матиме більший негативний вплив на глобальні кліматичні зусилля, зазначив Пол Ваткінсон, колишній кліматичний переговорник та старший радник уряду Франції.
“Цього разу буде складніше, оскільки ми перебуваємо у процесі реалізації конкретних рішень і стикаємося з реальними викликами”, — сказав він.
Світ рухається до глобального потепління на понад 3°C до кінця століття, що, за словами науковців, може спричинити підвищення рівня моря, хвилі тепла та руйнівні шторми.
Контраст із політикою Байдена
Трампова політика різко контрастує з підходом Джо Байдена, який прагнув, щоб США очолили глобальні кліматичні зусилля, сприяючи переходу від нафти та газу за допомогою субсидій та регулювань.
Трамп заявив, що планує скасувати ці субсидії та регуляції, щоб стабілізувати бюджет і стимулювати економіку, але при цьому забезпечити чисте повітря та воду в США.
Експерт з кліматичної дипломатії Лі Шуо з Asia Society Policy Institute попередив, що вихід США підриває їхню здатність конкурувати з Китаєм у галузях чистої енергетики, таких як сонячна енергія та електромобілі.
“Китай має всі шанси виграти, а США ризикують ще більше відстати”, — зазначив він.
Реакція на другий вихід США з угоди
Саймон Стілл, виконавчий секретар ООН зі змін клімату: “Прийняття глобального переходу до чистої енергії принесе величезні прибутки, мільйони робочих місць у виробництві та чисте повітря. Ігнорування цієї можливості лише передає всі ці багатства конкурентним економікам, тоді як кліматичні катастрофи, як-от посухи, лісові пожежі та супершторми, продовжують погіршуватися. Двері для участі в Паризькій угоді залишаються відкритими, і ми вітаємо конструктивну взаємодію з будь-якою країною“.
Губернаторка Нью-Йорка Кеті Гочул і губернаторка Нью-Мексико Мішель Лухан Грішем, співголови Альянсу США з клімату: “Наші штати та території зберігають широку владу, гарантовану Конституцією США, для захисту прогресу та просування кліматичних рішень. Зміна федеральної адміністрації не вплине на нашу роботу. Альянс США з клімату представить цей меседж на Конференції ООН зі змін клімату (COP30) у Бразилії пізніше цього року“.
Ані Дасгупта, президент і генеральний директор World Resources Institute: “Це абсолютно нелогічно, що Сполучені Штати добровільно відмовляються від політичного впливу та можливості формувати зростаючий ринок чистої енергії. Залишаючись осторонь, США матимуть менше важелів для притягнення інших великих економік до відповідальності за їхні зобов’язання“.
Лоранс Тюб’яна, генеральний директор Європейського кліматичного фонду та один із ключових архітекторів Паризької угоди: “Сьогоднішній контекст дуже відрізняється від 2017 року. Світовий перехід до чистої енергії є незворотним, і США, які були лідерами цього процесу, тепер ризикують втратити ці позиції“.
Еббі Максман, президент і генеральний директор Oxfam America: “США повинні очолювати боротьбу за придатну для життя планету не лише через свою історичну відповідальність як найбільшого забруднювача, але й тому, що ігнорування цієї проблеми завдасть шкоди самим американцям, які вже страждають від кліматичних катастроф, як-от лісові пожежі в Лос-Анджелесі, і зіткнуться з ще більшими випробуваннями в майбутньому“.
Джерело: Суспільне новини