У 2024 році глобальні інвестиції у чисту енергетику вперше перевищили $2 трлн

У 2024 році глобальні інвестиції у чисту енергетику вперше перевищили $2 трлн

Половину цієї суми забезпечили країни Азійсько-Тихоокеанського регіону  Інвестиції у низьковуглецевий енергетичний перехід у всьому світі зросли на 11% і досягли рекордних $2,1 трлн у 2024 році.

Такі дані наводять автори щорічного звіту дослідницької компанії BloombergNEF “Інвестиційні тенденції енергетичного переходу до 2025 року”.

Аналітики говорять, що драйверами зростання стали:

  • електрифікований транспорт;
  • відновлювана енергетика;
  • електромережі;
  • інвестиції в накопичувачі енергії.
  • Минулого року вони досягли нових максимумів. При цьому дослідники зауважили, що хоча загальний обсяг інвестицій у технології енергетичного переходу встановив новий рекорд, темпи зростання були повільнішими, ніж у попередні три роки, коли інвестиції зростали на 24-29% щорічно.

    Електрифікований транспорт залишився найбільшим інвестиційним рушієм. Він досягнув $757 млрд у 2024 році. Ця цифра включає витрати на пасажирські електромобілі, електричні дво- і триколісні транспортні засоби, комерційні електромобілі, громадську зарядну інфраструктуру та транспортні засоби на паливних елементах.

    Інвестиції у відновлювану енергетику сягнули $728 млрд, що включає інвестиції у вітрову (як наземну, так і офшорну), сонячну, біопаливо, біомасу та відходи, морську, геотермальну та малу гідроенергетику.

    Інвестиції в електромережі склали $390 млрд. Ця цифра включає інвестиції в лінії електропередач і розподілу, обладнання підстанцій та цифровізацію мережі.

    У 2024 році глобальні інвестиції у чисту енергетику вперше перевищили $2 трлн

    Лідер за інвестиціями – Китай

    За даними звіту, найбільшим ринком для інвестицій минулого року був континентальний Китай, на який припало $818 млрд інвестицій. Це на 20% більше, ніж у 2023 році. Зростання інвестицій у Китаї забезпечило дві третини загального глобального приросту за рік. Причому всі сектори, розглянуті у звіті, продемонстрували стійке збільшення.

    ЄС, США та Великобританія, які були рушійною силою зростання у 2023 році, показали різні результати у 2024 році. Інвестиції в США не змінилися – вони залишилися на позначці $338 млрд. В ЄС і Великобританії вони знизилися до $381 млрд і 65,3 млрд відповідно.

    Загальний обсяг інвестицій Китаю минулого року був більшим, ніж сукупні інвестиції США, ЄС та Великобританії разом узятих. З великих ринків, включених до звіту, Індія та Канада також сприяли загальному глобальному зростанню, збільшивши свої інвестиції на 13% та 19% відповідно.

    Розвинені vs нові сектори чистої енергетики

    Аналітики BNEF у своєму звіті зауважили помітну різницю між інвестиціями у розвинені та нові сектори економіки чистої енергетики. Так, перевірені, комерційно масштабовані технології, що мають усталені бізнес-моделі – відновлювані джерела енергії, накопичувачі енергії, електромобілі та електромережі – склали переважну більшість інвестицій у 2024 році.

    Ці сектори залучили $1,93 трлн, що на 14,7% більше, попри перешкоди у вигляді політичних рішень, вищих відсоткових ставок та очікуваного сповільнення споживчих закупівель.

    На противагу цьому, інвестиції в нові технології, такі як електрифіковане тепло, водень, уловлювання та зберігання вуглецю (УЗВ), ядерна енергетика, чиста промисловість та екологічно чисте судноплавство, досягли лише $155 млрд. Вони продемонстрували загальне падіння на 23% порівняно з попереднім роком.

    Фактори, що стримують інвестиції у ці сектори, включають:

  • доступність;
  • зрілість технологій;
  • комерційну масштабованість.
  • На думку експертів BNEF, щоб масштабувати ці галузі, державному і приватному секторам необхідно докласти більше зусиль для зниження ризиків цих технологій, “інакше вони навряд чи матимуть значний вплив на викиди до кінця десятиліття”.

    Джерело: Екополітика

    Джерело