Екологічна духовна віднова в академічному середовищі
У ході Великопосної екосоціальної ініціативи «Екологічне навернення для порятунку створіння» референт Бюро УГКЦ з питань екології у Львівській архієпархії о. Сергій Довба за попередньою домовленістю та активним сприянням професорки кафедри цивільного права та процесу Вікторії Чорнописької провів дводенну місію для професорсько-викладацького складу Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти кафедри цивільного права та процесу Національного університету «Львівська політехніка» і численної студентської спільноти.
Зокрема, у вівторок півторагодинна лекція-зустріч священика-екореферента відбувалася за участі професора кафедри міжнародного та кримінального права Герасиміва Тараса Зеновійовича та студентів-юристів першого курсу. У середу ж учасниками тематичної зустрічі зі священнослужителем стали професорка і завкафедри цивільного права і процесу ЛП Ірина Личенко, доценти цієї кафедри Вікторія Чорнопсиька, Наталія Зільник і Соломія Василів, і студенти-правознавці другого та третього курсів, котрі майже вщент заповнили простору лекційну залу, яка в минулому була залою судових засідань і де наприкінці ХІХ ст. відбувався судовий процес над Іваном Франком.
Дводенні науки о. Сергія умовно була поділена на дві частини. У першій половині зустрічі присутнім було розкрито поняття «інтегральна екологія», тобто спільне покликання, сенс і стиль щасливого життя людини у таких взаєминах із Богом, ближніми, із самою собою та з усім Божим створінням, в основі яких присутні любов та гармонія.
Львівський екореферент з допомогою мультимедійної презентації представив постать Праведного митрополита Андрея Шептицького як взірця відповідного стилю життя, максимально детально висвітливши його особистість, сповнену екологічних чеснот ощадливості, поміркованості і мудрості, а також продемонструвавши приклади його екопросвітницьких та практичних природозахисних кроків: екологічна економіка (лісове, форельне й мисливське господарство), заповідна й екосоціальна діяльність тощо.
В цій частині о. Сергій презентував Церковно-екологічний календар на 2025 рік, виданий з нагоди 160-ліття від народження митрополита Андрея і присвячений екологічному вченню і діяльності Шептицького, яким дехто із присутніх зацікавилися й отримали для поглиблення знань та практичної реалізації відповідних ідей.
Натомість у другій частині присутнім було роз’яснено поняття «екологічний гріх» як в планетарних вимірах, зокрема на прикладі Великої Тихоокеанської сміттєвої плями й глобального потепління, так і в повсякденному особистому житті, зокрема щодо небережливого використання та безвідповідального споживання таких дарів як повітря, вода, енергія, їжа тощо. В аспекті енергоефективності й енергозбереження роз’яснено практичні способи реалізації екологічних чеснот через використання конкретних екоінноваційних технологій у повсякденному житті.
Львівський екореферент наголосив, що Великий піст є нагодою для екологічного навернення, покаяння та покути, тобто формування відповідної моральної екокультури на засадах любові і відповідальності у відносинах людини та створіння. Розкривши присутнім більш детально зміст першої заповіді Божої, підкреслив, що покликання людини-християнина – любити всім серцем і душею, пізнавати, прославляти та ставати подобою Бога Творця, у Його любові і дбайливості щодо усього Ним сотвореного.
Усі присутні за бажанням отримали тематичні екозакладки для читання й роздаткові буклети «Енергоефективність – наш внесок у Перемогу!».
Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології