Екологічні проповіді на неділю Христового Воскресіння

Екологічні проповіді на неділю Христового Воскресіння

За апостольським читанням

Ді. 1 зач.; 1, 1-8

Христос Воскрес!

Дорогі в Христі брати і сестри!
Сьогодні у світлі Христового Воскресіння ми маємо можливість роздумувати над апостольським читанням, яке відкриває глибокі істини про місію Церкви та наше покликання як свідків Христових. Це послання, написане євангелистом Лукою, не лише розповідає про події, що сталися після Воскресіння, але й закликає до глибшого усвідомлення нашої відповідальності перед світом, у якому живемо. Тому зосередьмося на деяких відкритих питаннях й отримаймо конкретну відповідь у світлі актуального християнське життя.

Воскресіння Христове – це не просто історичний факт, а джерело нашої надії та сили. Як Христос, який переміг смерть, ми також покликані до нового життя, що вимагає від нас не лише духовного навернення, але й відповідального ставлення до створеного світу. Ми покликані жити в гармонії з природою, усвідомлюючи, що все створіння є Божим даром і носить у собі воскреслий дух життя.

Сьогодні в читанні Апостола Ісус говорить про обітницю Святого Духа та закликає апостолів бути свідками Його науки. Це свідчення сьогодні є актуальним і для нас. Як ми можемо свідчити про Боже Царство в сучасному світі? Чи можемо ми стати голосом природи, захищаючи її від знищення? Чи можемо стати прикладом відповідального ставлення до ресурсів, які нам дані? У кожному з нас є покликання бути свідком Божої любові не лише через слова, але й через конкретні вчинки.

Дорогі мої! Ісус закликав апостолів чекати на обітницю Отця. Чекання – це не пасивність, а активне очікування, яке вимагає готовності до дій. Запитаймо себе: чи ми готові прийняти Святого Духа? Чи ми готові діяти в ім’я Воскреслого Христа заради збереження та відновлення нашої планети? Чи можемо стати тими, хто не лише чекає на зміни, але й сам стає ініціатором перемін?

Отож, возлюблені в Христі, ведучи мову про про екологічне навернення, ми повинні пам’ятати, що наша відповідальність не обмежується лише загальноприйнятим комфортом. Ми повинні дбати про майбутні покоління, про те, які ресурси залишимо після себе. Як християни, ми покликані бути добрими управителями Божого створіння. Це означає не лише захищати природу, але й виховувати в собі та інших свідомість відповідального ставлення до навколишнього середовища.

Сьогодні, святкуючи Воскресіння Христове, запитаймо себе: як ми можемо стати свідками Божого Царства в ставленні до довкілля? Які конкретні кроки можемо зробити у своєму житті? Чи можемо підтримати екологічні ініціативи в наших парафіях, громадах, сімʼях? Чи можемо змінити власні звички споживацького надужиття природою та навколишнім середовищем та навчити інших цінувати природу?

Дорогі брати і сестри, нехай Христове Воскресіння стане для нас не лише святом радості й Божої перемоги, але й спонукою до конкретних дій силою Божої благодаті. Нехай наша віра проявляється в конкретних справах любові до Бога і Його створіння. Амінь.

Підготував о. Ярослав Пелих, референт Бюро УГКЦ з питань екології Луцького екзархату.

 

 

 

За Євангельським читанням

Йо. 1 зач.; 1, 1-17

Христос Воскрес! Воістину Воскрес!

Дорогі в Христі брати і сестри!
Сьогодні, у цей світлий і радісний день Святої Пасхи, коли дзвінко лунає переможний гімн перемоги життя над смертю «Христос Воскрес», ми знову споглядаємо велич Божої любові до нас, Його створіння. Воскресіння Христове – це не лише історична подія, але й вічне джерело надії, віри та оновлення для кожного з нас і для всього світу. Це свято надає сенс нашому існуванню і вказує на покликання до Неба.

У цей особливий час, коли наша українська земля стікає кров’ю від жорстокої та несправедливої війни, розв’язаної російським агресором, слова Воскреслого Спасителя «Мир Вам!» звучать для нас з особливою силою. Його перемога над смертю дає нам непохитну віру в неминучу перемогу правди і справедливості, перемогу світла України над темрявою росії.

Сьогодні, святкуючи Воскресіння, хочу згадати про велетня духу, мудрого пастиря нашого народу – митрополита Андрея Шептицького. Його вчення, сповнене глибокої віри, патріотизму та любові до ближнього, є для нас дороговказом у цей складний час.

Митрополит Андрей завжди підкреслював нерозривний зв’язок між вірою в Бога і відповідальністю за Його створіння. Він вчив нас бачити в природі відблиск Божої краси й мудрості, закликав до бережливого ставлення до землі, вод, лісів – до всього довкілля. У своїх посланнях він наголошував, що людина є не лише володарем, але й відповідальним управителем Божого дару і що наше ставлення до природи є відображенням нашого ставлення до самого Творця.

Сьогодні, коли війна нищить не лише людські життя, але й усе довкілля, коли вибухи руйнують ґрунти, забруднюють повітря і воду, коли гинуть ліси й поля, слова митрополита Шептицького звучать як ніколи актуально. Руйнуючи природу України, агресор не лише чинить злочин проти нашого народу, але й грішить проти самого Бога, нищачи Його створіння.

У цей Великодній час ми повинні усвідомити, що турбота про довкілля є невід’ємною частиною нашої християнської віри. Любов до ближнього включає в себе і любов до землі, на якій ми живемо, до повітря, яким дихаємо, до води, яку п’ємо. Знищуючи природу, ми позбавляємо майбутні покоління права на здорове та повноцінне життя.

Тож у цей світлий день Воскресіння Христового постараймося замислитися над нашою відповідальністю за Божий світ. Згадаймо мудрі настанови митрополита Андрея, який закликав: «Любіть землю свою! Не нищіть її, не плюндруйте її багатств, бо вона – мати наша, годувальниця наша, скарб наш!»

Нехай Воскреслий Христос зміцнить наші сили в боротьбі за справедливість і мир на нашій землі. Нехай Його світло осяє наш шлях до відновлення не лише зруйнованих міст і сіл, але й понівеченої природи України.

Пам’ятаймо, що після темряви завжди настає світло, після смерті – воскресіння. Вірмо, що з Божою допомогою та завдяки спільній праці ми відбудуємо нашу квітучу Україну, збережемо її природну красу для майбутніх поколінь і засвідчимо перед світом силу Воскреслого Христа, Який переміг смерть і дарував нам вічне життя.

Нехай мир і благословення Воскреслого Спасителя зійдуть на нашу землю, на наш народ і на кожну родину! Амінь.

Підготував о. Олег Кобель, референт Бюро УГКЦ з питань екології Стрийської єпархії.

 

 

Проповіді підготовлені в рамках Великопосної ініціативи «Екологічне навернення для порятунку створіння» 2025 р.

 

 

Джерело