Реєстр збитків опублікував форму заяви по категорії В 3.1. Екологічна шкода
На сайті Реєстру збитків появилася форма заяви по категорії В 3.1. Екологічна шкода. Форма та правила подання заяви по цій категорії були прийняті Радою Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України ще 21 лютого 2025 року та затверджені Конференцією Учасників Реєстру збитків 28 лютого 2025 року. Проте на сайті Реєстру збитків її опублікували лише зараз.
Відповідно до Правил подання заяви, заяви у категорії B3.1 можуть подаватися державою Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, а також юридичні особи та установи, що перебувають у власності або під контролем держави щодо екологічної шкоди, завданої міжнародно-протиправними діями Російської Федерації на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, 24 лютого 2022 року або після цієї дати.
В розумінні цієї Форми Заяви, “Екологічна шкода” означає будь-який шкідливий вплив на фауну, флору, ґрунт, воду, повітря, екосистеми, які утворені цими елементами, а також на характерні риси ландшафту та природні ресурси або на взаємодію між цими факторами.
В цій категорії можуть бути заявлені збитки або витрати, пов’язані зі шкодою, завданою навколишньому середовищу, які можуть виникнути внаслідок:
- розумних та пропорційних заходів, спрямованих на запобігання та усунення шкоди навколишньому середовищу;
- розумних та пропорційних заходів моніторингу та оцінки шкоди, завданої навколишньому середовищу, з метою її визначення та усунення шкоди;
- розумних та пропорційних заходів, спрямованих на очищення, відновлення та рекультивації навколишнього середовища;
- погіршення стану навколишнього середовища, включаючи некомерційні екологічні товари та послуги або втрату властивої їм екологічної цінності.
Як випливає з наведених вище випадків, в основному в даній категорії може бути заявлена компенсація шкоди, яка виникла в результаті запобігання шкоді навколишньому середовищу або витрати на відновлення навколишнього середовища, якщо шкода все таки була завдана, а також шкода за погіршення стану навколишнього середовища та втрата екологічної цінності. Таке формулювання, на наш погляд, звужує поняття “Екологічна шкода” в розумінні цієї Форми Заяви та в розумінні національного законодавства, та може ускладнювати або створювати колізії чи неоднакове трактування випадків, за яких Україна має право заявити про відшкодування Екологічної шкоди. Справа в тому, що довкілля має здатність самовідновлюватися. А зафіксувати екологічну шкоду не завжди можна оперативно. Відтак довести реальні розміри шкоди за погіршення стану навколишнього середовища та втрати екологічної цінності може бути доволі складно. Наприклад, якщо відбувся підпал території національного природного парку, і через кілька місяців природа відновилася, то чи можна говорити про погіршення стану навколишнього середовища? Або відбулося забруднення грунту небезпечними речовинами, концентрація яких під впливом часу та природних умов значно зменшилася. Як рахувати розмір шкоди в таких випадках, на момент її фіксації, на момент подання заяви в Реєстр? В правилах такі випадки не уточнені, як і не уточнені докази, які повинні надаватися для підтвердження такої шкоди.
Як зазначено в документі, дана категорія охоплює також природні елементи, що є або можуть бути результатом людського втручання, зокрема, але не обмежуючись, харчові продукти, сільськогосподарські угіддя, питну воду та свійських тварин. Дане уточнення дещо дивне для даної категорії, і також викликає ряд питань. Однак схоже, що його виокремили для відшкодування шкоди, завданої внаслідок підриву Каховської ГЕС або якихось інших наразі не до кінця зрозумілих випадків. Також незрозуміло, як він буде розмежований з іншими категоріями заяв.
Заяви щодо шкоди, завданої особам або майну, яка може виникнути або бути наслідком шкоди, завданої навколишньому середовищу, а також Заяви щодо відповідних гуманітарних витрат або розмінування та очищення від нерозірваних боєприпасів, подаються в інших відповідних категоріях. Проте не уточняється в яких.
Заяви щодо розкрадання природніх ресурсів, тобто щодо експлуатації природніх ресурсів з метою отримання комерційної вигоди, подаються в категорії B3.2 – Розкрадання та/або привласнення природніх ресурсів, форма та правила подання заяви по якій також вже опубліковано на сайті Реєстру.
Заявники повинні подати всі відповідні підтверджуючі докази, а також інформацію про деталізацію заяви та про методологію визначення орієнтовної суми вимоги Заяви. В тім, які саме докази мають подаватися, в Правилах не уточнено.
Якщо ж проаналізувати форму заяви, то вона теж доволі узагальнена. Однак в ній прослідковується намагання закласти «золотий стандарт доказування» відповідно до якого, постраждала сторона повинна довести не лише факт завдання шкоди довкіллю та подію, що її спричинила, але і описати стан довкілля до завдання шкоди.
Зокрема, в формі Заявник повинен вказати таку інформацію:
- Тип та місцезнаходження навколишнього середовища, якому було завдано шкоди з подальшим його розгорнутим описом до подій, що спричинили шкоду.
- Користь навколишнього середовища, якому було завдано шкоди, до події, яка її спричинила.
- Тип, дату, опис події, що спричинила шкоду навколишньому середовищу.
- Тип, опис і ступінь шкоди, завданої навколишньому середовищу. Доказ завданої шкоди.
- Заходи (такі як зменшення, запобігання, оцінка, очищення або відновлення), вжиті для усунення шкоди. Детальний опис вжитих заходів. Докази вжитих заходів. Результати оцінки обсягу завданої шкоди (за наявності).
- Орієнтовну суму вимоги Заяви, її деталізацію та Методику розрахунку.
Інформація про заходи з оцінки, запобігання шкоди та про заходи з відновлення навколишнього середовища є окремим Розділом форми. І тут знову ж таки виникає питання, що робити, якщо такі заходи не вживалися, але природа самовідновилася?
Дана категорія заяв є однією з найскладніших в плані доказування. Тому важливо більш детально прописати Правила подання заяв по даній категорії.
Варто звернути увагу, що рішення про те, чи може Заява бути внесена до Реєстру, приймається Радою Реєстру. Таке рішення не означає, що Заяву було розглянуто по суті або проведено її оцінку, присуджено будь-яку компенсацію або встановлено, що має бути здійснена будь-яка виплата. Розгляд Заяви по суті та присудження будь-якої компенсації здійснюватиметься майбутнім компенсаційним механізмом (у розумінні Статуту Реєстру), який ще належить створити.
Окрім того ця Форма Заяви повинна бути доступна в електронному вигляді в Дії. Лише після цього відкриється можливість для подання Україною заяв по цій категорії. Однак, коли це відбудеться, невідомо. За попередніми даними до кінця 2025 року. До цього часу Реєстр має можливість протестувати Форму заяви та правила її подання і внести до них зміни.
Джерело: ЕПЛ