Блаженніший Святослав Шевчук освятив церкву в селищі Делятин
27 липня 2025 року, для селища Делятин, що на Івано-Франківщині, відбулася історична подія – освячення новозбудованої церкви Всіх Святих Українського Народу, будівництво якої тривало 30 років. Чин освячення здійснив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук.
Варто підкреслити, що посвячення наріжного каменю відбулося ще в 1995 році, з благословення Преосвященного владики Павла Василика, єпарха Коломийсько-Чернівецького.
Нарешті, у 2025 році, під керівництвом отця-митрата Богдана Іванюка, пароха Делятина, будівництво наблизилось до свого завершення. Залишилось тільки закінчити зовнішнє та внутрішнє оздоблення храму.
У неділю до нової делятинської церкви, де зібралася велика кількість парафіян та гостей з навколишніх міст і сіл, прибув Блаженніший Святослав Шевчук.
На початку Патріарха УГКЦ привітали представники місцевої державної влади.
Опісля парафіяльна молодь зустріла Главу Церкви коротким художнім виступом, подавши високому гостю, згідно української традиції, хліб і сіль.
«Сьогодні ми вітаємо Вас у нашому селищі Делятин і просимо Господа Бога, щоб через Вашу молитву освятив цей храм Всіх Святих Українського Народу. Від сьогоднішнього дня в цій святині лунатиме молитва, служитиметься Свята Літургія, уділятимуться Святі Тайни та буде проповідуватися Боже Слово. Для Делятина цей храм стане ще одним джерелом, де спраглі людські душі черпатимуть “живу воду”. Тому просимо: благословіть нас!» – урочисто звернувся о. Богдан до Глави УГКЦ.
Після того як Блаженніший Святослав зодягнувся у всі ризи, розпочався Чин освячення храму, де спочатку Патріарх освятив престіл, а потім відбувся процесійний обхід з мощами святого священномученика Йосафата Кунцевича навколо нової церкви.
Чин освячення храму продовжився Архиєрейською Божественною Літургією, яку Отцю і Главі УГКЦ Блаженнішому Святославові співслужили: Преосвященніший владика Володимир Війтишин, Архиєпископ і Митрополит Івано-Франківський, Преосвященніший владика Теодор Мартинюк, Архиєпископ і Митрополит Тернопільсько-Зборівський, Преосвященніший владика Василій Семенюк, Архиєпископ-емерит Тернопільсько-Зборівський, Преосвященний владика Василій Івасюк, правлячий Архиєрей Коломийської єпархії, Преосвященний владика Йосафат Говера, екзарх Луцький, Преосвященний владика Йосафат Мощич, правлячий Архиєрей Чернівецької єпархії, Преосвященний владика Петро Голіней, єпископ-помічник Коломийський, а також велика кількість священнослужителів.
У своєму душпастирському слові Блаженніший Святослав наголосив:
«Господь Бог промовив сьогодні до нас словом Свого святого Євангелія. Матей описує Ісуса Христа як світло, яке просвічує, оздоровляє, визволяє, повертає свободу і дар мови. Ми чули як двоє сліпців упізнали Христа серед великого натовпу народу. Їхні тілесні очі були хворі й немічні, але вони уміли побачити Бога, який у людському тілі прийшов до них. Вони почали голосити: “Ісусе, сину Давидів, помилуй нас грішних”.
Святий Климент каже: “Боже світло – це промінь небесного сяйва, який просвічує глибини людського серця”. Цей промінь Божої сили сходить в глибину людини і висвітлює у ній внутрішню людину. Ту людину, яку кожен з нас носить в глибині свого серця…
Христос є тим Світлом, в якому ми можемо побачити нашого небесного Отця, який відкривається у Своєму Сині і дає Себе пізнати силою і діянням Святого Духа.
Ви всі бачили сьогодні, як ми урочисто мощами святих відкрили двері цього храму. Внесли їх, поклали на святий престіл, а тоді запалили ззаду єдину сяючу в цьому храмі свічку, від якої пізніше були запалені усі світильники у храмі – це є видимий образ того Світла, яке хоче просвітити усіх вас, що тут присутні.
Папа Григорій Великий каже: “Той, хто свої очі скеровує на світло, ніколи не буде блукати у темряві”.
Сьогодні цей храм є отаким запаленим світильником, який буде сяяти Божим світлом і просвічувати Делятин, Гуцульщину і всю нашу Україну… Христос хоче показати ту силу, якою ми здатні перемагати злого духа…».
Після Літургії Отець і Глава УГКЦ закликав заспівати многоліття усім єпископам, духовенству та вірянам, які були так чисельно присутні на Богослужінні.
Відтак Блаженніший Святослав висловив вдячність присутнім Митрополитам. Теплі слова подяки з уст Святослава Шевчука пролунали на адресу єпарха Коломийського Кир Василія Івасюка:
«Особливо хочу подякувати владиці Василію Івасюкові. Кожного разу, коли ми з ним спілкуємося, ми маємо світло надії, що воскресіння мертвих дійсно існує. Він своєю сталевою волею зумів подолати немічне тіло. Каже Христос: “Дух бадьорий, але тіло немічне”.
Владико, Ваша присутність сьогодні тут, як батька цієї єпархії, є так важливою. Я дякую, що Ви чували над цією громадою і над будівництвом цього храму. Дякую, що ми сьогодні разом могли тут молитися і цей храм освятити».
Окрему вдячність Блаженніший Патріарх склав громаді селища Делятин за те, що подарувала Церкві нового єпископа, який, будучи священником, довго служив в цьому краю:
«Ми памʼятаємо про того Петруся, який гарно співає. Який викладає у школі історію. І про всі інші справи, які на цій парафії він робив, ми багато чули і знали. А сьогодні це єпископ-помічник цієї єпархії – владика Петро Голіней. Владико, дякую за Ваше свідоцтво віри у цій парафії».
Опісля Глава УГКЦ щиро подякував отцю-митрату Богдану Іванюкові, який був одним із підпільних учнів отця Михаїла Косила:
«Я ніколи не думав, що мене Бог покличе освятити цей храм, який так довго будувався. Отче Богдане, дякую Вам і всім Вашим отцям-сотрудникам, а також усім людям, котрі допомагали у будівництві.
Отець Богдан є дуже активним священником на парафії. Він уміє гуртувати людей. І в тому, що сьогодні ми освятили цей храм, є також велика Ваша заслуга. Від наших єпископів й цілої Церкви складаю Вам слова подяки. На многії і благії літа!».
На звершення Блаженніший Святослав склав подяку жертводавцям, будівничим, фундаторам, працівникам, тим, що тут присутні і тим, які уже відійшли у вічність. З цієї нагоди була зачитана Патріарша грамота, яку вручили митрофорному протоієрею Богдану Іванюкові.
За великий внесок у будівництво храму та сприянні відбудови Катехитичної школи імені Симеона Лукача, таку ж грамоту було вручено панові Олександрові Сичу, голові Івано-Франківської обласної ради.
Як подяку за великий внесок у благоустрій території довкола храму Патріаршою грамотою було нагороджено пана Богдана Климʼюка, голову Делятинської територіальної громади.
Після цього до присутніх звернувся отець Богдан Іванюк:
«Дякую Богові за сьогоднішній день, а також висловлюю подяку всім нашим воїнам-захисникам, які боронять нашу батьківщину. Щиру подяку складаю Вам, Ваше Блаженство, за освячення храму.
Ще будучи ректором Львівської семінарії Ви неодноразово приїздили і служили як священник разом із братами в нашій матірній святій церкві Різдва Пресвятої Богородиці. Сьогодні, як глава нашої Церкви, Ви освятили і відслужили першу святу Літургію у величному соборі. Тому ми, делятинці, щиро Вам вдячні…».
У своїй промові священнослужитель подякував також присутнім єпископам, котрі служили в часи підпілля, зокрема владиці Василієві Семенюку, який здійснював тут своє підпільне душпастирювання. Окремі слова подяки отець висловив на адресу правлячого Архиєрея Коломийської єпархії УГКЦ владики Василія Івасюка, за його батьківський супровід. Подякував отець Богдан також владиці Петрові Голінею з яким вони починали будувати цей храм.
У кінці отець склав вдячність усім жертводавцям, меценатам та небайдужим людям, котрі доклали зусиль в цьому важливому для Делятина будівництві.
Парох церкви Усіх Святих Українського Народу, від усієї парафії, подарував Блаженнішому Святославові Шевчуку картину місцевого художника, на якій зображений один із краєвидів Делятина.
Патріарх побажав, щоб у новому храмі кожен день відправлялася Літургія, а серця вірних, які приходитимуть сюди, сповнювалися Божої благодаті.
Насамкінець усі присутні заспівали духовний гімн «Боже великий, єдиний».
Пресслужба Коломийської єпархії УГКЦ
Світлини: бр. Максим Федюк