Папа: праця – визначальний аспект нашого життя і нашого покликання

Папа: праця - визначальний аспект нашого життя і нашого покликання

Зустрічаючись із мережею навчальних інституцій, що займаються професійною освітою та перепідготовкою молоді, Папа Франциск поділився думками про загрози, які випливають із освітнього занепаду та ролі праці в утвердженні гідності людини.

«Дякую вам за те, що своєю креативністю ви показуєте, що можна поєднати працю і покликання людини. Тому що хороша професійна підготовка дає можливість виконувати роботу і водночас відкривати для себе сенс свого буття у світі та суспільстві», – цими словами Папа Франциск підсумував свою промову до делегації італійської Національної федерації професійної освіти та підвищення кваліфікації, яка об’єднує різні заклади та мережі професійної освіти, які провадять чернечі інституції. Він поділився з ними кількома думками навколо трьох слів – молодь, вишкіл, фах.

Освітня занедбаність – трагедія

Святіший Отець назвав молодь «однією з найуразливіших категорій нашого часу». Юнаки й дівчата, за його словами, сповнені талантів і потенціалу, але певні соціальні явища наражають їх на «вітри розсіяння та деградації». Чимало молодих людей залишають батьківщину в пошуках праці, часто не знаходять можливостей, які відповідають їхнім мріям, або ж змушені працювати за нестабільними й неналежно оплачуваними контрактами… «Перед обличчям цих та подібних ситуацій ми всі повинні усвідомити одну річ: занедбання освіти та формування – це трагедія! Послухайте уважно, це трагедія. І якщо необхідно просувати законодавство, яке сприяє соціальному визнанню молодих людей, то ще важливіше забезпечити взаємообмін між поколіннями, при якому навички тих, хто залишає, стають на службу тим, хто приходить на ринок праці. Іншими словами, дорослі нехай поділяють мрії та прагнення молодих людей, впроваджують і підтримують їх, заохочують, а не осуджують», – мовив Папа.

Папа: праця - визначальний аспект нашого життя і нашого покликання

 

Добрий вишкіл – не імпровізація

Далі, роздумуючи над вишколом у сучасному контексті, Наступник святого Петра зауважив, що сучасні перетворення на ринку праці, позначені технологічним поступом, вимагають відкинути дві спокуси – технофобію, тобто страх перед технологіями аж до відкинення їх, і технократію, тобто ілюзію про те, що технології можуть вирішити всі проблеми. «Йдеться натомість про інвестування ресурсів та енергії, адже трансформація праці вимагає безперервного навчання, креативного та постійно поновлюваного підвищення кваліфікації. Водночас необхідно докладати зусиль, щоб відновити гідність певних видів праці, особливо ручної, які все ще залишаються соціально недооціненими», – сказав Святіший Отець, відзначивши, що «добра професійна підготовка» не є імпровізацією, й подібно, як у випадку з будь-яким освітнім досвідом, потрібен як сильний зв’язок із сім’ями, так і з підприємствами, готовими залучати молодь.

Всеохоплюючий розвиток

Роздумуючи над третім аспектом, Папа звернув увагу на те, що наша професія є чимось, що нас визначає. Коли знайомимося з кимось, то запитуємо про його роботу, а також ми самі представляємося іншим через працю. Так було й з Ісусом, якого називали «сином теслі», чи навість і «теслею». «Праця є фундаментальним аспектом нашого життя і покликання. Проте сьогодні ми є свідками деградації значення праці, яка все частіше трактується як заробіток грошей, а не як вираження власної гідності та внесок у загальне благо. Тому важливо, щоб навчальні програми служили всебічному зростанню людини в її духовному, культурному та професійному вимірах», – підкреслив Святіший Отець.

Папа: праця - визначальний аспект нашого життя і нашого покликання

Джерело: vaticannews.va

Джерело